Dzień 2 – Dynamika ról

Dziś druga z trzech dynamik, związanych ze strukturą: dynamika roli.

Bardzo ważna dynamika, która pokazuje w jaki sposób funkcjonują role w naszej organizacji. Ta dynamika jest też ważna, bo na niej będą zbudowane są relacje w firmie – komunikujemy się ze sobą poprzez role. Dlatego, przyglądając się tej dynamice, sprawdzamy nie tylko poziom „wysycenia” roli – czy mamy wszystkie potrzebne  kompetencje i odpowiednią liczbę osób, ale też w jakich rolach te osoby występują (może w kilku?) oraz jak przebiega komunikacja i proces decyzyjny.

W filmie wspominaliśmy o dwóch książkach:

W załączonym pliku znajdziecie pytania, które pomogą wam w przeprowadzeniu diagnozy i analizy dynamiki ról w waszej organizacji.

Załączniki do artykułu

2 komentarzy

 1. Basia Długajczyk Basia Długajczyk

  Dzięki za ciekawy i pomocny materiał.
  Pierwsze skojarzenie to FIRMY RODZINNE, w których odnalezienie się w realiach ról „domowych” i „biznesowych” jest kluczowe, żeby współdziałać, a nie toczyć „wojenki”.
  @Mariusz Chrapko … imię TOMEK, nadal ma monopol na bycie przykładem numer 1.
  Środowisko pracy, kultura organizacji to dla mnie istotna baza dla identyfikowania i płynnego zmieniania ról. Jeżeli występują podziały na „ONI” przykładowo ze świata IT „biznes” vs. reszta świata, albo „programiści” vs. „testerzy” to tym trudniejsze jest przejście na „ciemną stronę mocy”. 😉
  Zatem mniej podziałów, więcej wspólnych działań.

  1. Haha… Tak, nad tym „Tomkiem” to już pracuję 😊 Możesz spodziewać się historii z Andrzejem lub Anetą w tle 😉 A podziały na „ONI” (np. MY BIZNES/ ONI IT) – super, że zwróciłaś na to uwagę. W jednym z kolejnych dni, rozmawiamy o roli języka w budowaniu kultury organizacyjnej i to jest bardzo dobry przykład na to jak język, którego używamy w naszych firmach może tę kulturę zmierzyć, a nawet zdiagnozować. To jest chyba najprostsze narzędzie, tanie i proste w użyciu 🙂 Jeżeli np. w waszej w firmie, która stosuje różne zwinne praktyki i zasady,  ludzie wciąż stosują takie podziały w codziennej komunikacji, to jest to znak, że nad nasz waszą zwinnością trzeba jeszcze popracować. Filozofia agile prawdopodobnie nie przeniknęła jeszcze do serc i umysłów ludzi, z którymi pracujecie.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany, żeby napisać komentarz.