Dzień 4 – Kwadrat Wartości

Dzień dobry w Czwartek! 😊

Dzisiaj czeka Cię prawdziwe mentalne wyzwanie! 💥⚡️💡 Poznasz narzędzie, które jest dość wymagające, zwłaszcza na początku stosowania – ale później zamieni się w Twojego prawdziwego towarzysza na drodze Twojego rozwoju jako lidera.

Tym narzędziem jest „kwadrat wartości”. Poniżej umieszczamy krótkie podsumowanie z materiału wideo, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

Jak działa „Kwadrat Wartości”?

Każda wartość może przemieniać się w konstruktywne działanie tylko wtedy, gdy wejdzie w trwałe napięcie z wartością biegunowo przeciwną – swoją „cnotą siostrzaną”. Każda wartość bez swojej „biegunowej siostry” ulega zwyrodnieniu i popada w przesadę.

Te wartości tworzą więc kwadrat, gdzie dwóm pozytywnym wartościom na górze przyporządkowane są odpowiednie przeciwieństwa na dole.

Kwadrat wartości uczy jak odkrywać pozytywy, i że problematyczne jest tylko przedawkowanie („za dużo dobrego”). Pomaga też wytyczyć kierunek rozwoju – zawsze z 3 do 2, przy zachowaniu 1, lub z 4 do 1, przy zachowania 2.

Ideał, do którego zmierzamy, jest równowagą dynamiczną, a nie statyczną. To znaczy, że zależnie od sytuacji i jej każdorazowej interpretacji wahadło może przesuwać się w jedną lub druga stronę. Chodzi o to, żeby mieć do dyspozycji w swoim wewnętrznym repertuarze obie postawy.

4 komentarzy

  1. Magdalena Olearczyk Magdalena Olearczyk

    Bardzo uświadamiający temat nadmiarowości wartości. Nigdy tak na to nie patrzałam, a rzeczywiście czasami popadamy w skrajności w naszym podejściu teoretycznie chcąc dobrze i trzymając się swoich dążeń. Dziękuję za pomoc w nadaniu kierunku rozwoju 🙂

    1. Tak, bo wartość kojarzy nam się na ogół z czymś pozytywnym i trudno myśli się o wartościach w kontekście ich nadmiarowości. No, bo skoro mamy „za dużo czegoś dobrego”, no to po co się tym martwić, prawda? 😊 Tymczasem konkretna wartość, która posiada dla nas ładunek pozytywny, w pewnych określonych okolicznościach (wtedy, kiedy „przeginamy”) może zamienić się w nasz „długi ogon”. Ta świadomość jest bardzo ważna w kontekście naszego rozwoju jako liderów, i nie tylko.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany, żeby napisać komentarz.