Dzień 4 – Umysł

Dziś zatrzymujemy się na naszym umyśle i na świadomym sprawdzaniu, co on nam mówi. Będziemy więc UWAŻNI.

W uważności chodzi o kierowanie uwagi na doświadczenia napływające w chwili bieżącej. Taki proces można ćwiczyć poprzez medytację lub inne formy treningu.

Po co to robić? Z punktu widzenia neuronauki, badania pokazują, że ćwiczenie uważności niesie za sobą korzyści zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Praktyki takie pozwalają wyciszyć umysł, wcisnąć pauzę, uspokoić emocje i myśli, przygotować się do podjęcia decyzji…

Uważność oznacza szczególny rodzaj uwagi: świadomej, skierowanej na obecną chwilę i nieosądzającej. /Jon Kabat-Zinn

To, na co możemy wpływać, to nasze automatyczne przekonania i myśli, które pojawiają się w naszej głowie w trudnych sytuacjach. Poprzez bycie uważnym możemy je dostrzegać. A jeśli nam nie służą – odsuwać od siebie, nie zajmować się nimi.

W załączeniu znajdziesz ćwiczenie na dziś, które pomoże ci „uporządkować” umysłu poprzez Strumień Świadomości. 

Materiały do odcinka:

Załączniki do artykułu

4 komentarzy

 1. Basia Długajczyk Basia Długajczyk

  Systematyczność popłaca. Zadanie zrobione i przy okazji forma „strumienia świadomości” została wykorzystana w książce Davida Allena „Getting Things Done” RUCH 3 – Wykonaj oczyszczenie umysłu, bo Twoja głowa to fatalne biuro.
  W tym przypadku spisanie wszystkich myśli ma nam pomóc w zaplanowaniu i ustaleniu priorytetów – podczas procesu najczęściej pojawia się poczucie niepokoju i ulgi. Zatem do tematu medytacji można podejść na różne sposoby, ale efekt ten sam – robimy sobie miejsce na „nowe”.

 2. Aleksandra Stańczuk Aleksandra Stańczuk

  Do zadań jeszcze nie siadłam (nadrobiłam chociaż wciąż mam 1 dzień do tyłu 😉 ale już nie mogę się doczekać! Chyba z tej okazji nawet wykupie Netflixa 😉 (jestem z obozu HBO Go 😉

  Tym razem chciałam Wam powiedzieć nie o refleksji związanej z naszym tematem, tylko o Waszych nagraniach. Na prawdę podziwiam postprodukcję i to, jak dbacie, myślę że w pełni swoaodmie :), o to aby te filmiki zaspokajały różne zmysły. Jestem głównie wzrokowcem, Wasze wizualizacje, obrazy są super. Na prawdę dobrze się Was ogląda, słucha i nie wiem jak pozostali, ale ja sporo zapamiętuje. Do tego idealny timing. Nie chcę przesadzać w pochwałach 😉 niemniej na prawdę doceniam!

  1. Olu dziękujemy 😉 postprodukcja to zasługa Mariusza, on wyszukuje te wszystkie wizualizacje no i skleja wszystko w całość – jak on to robi? Ja nie wiem 🤷‍♀️ ale efekt końcowy zaskakuje (nawet mnie) 😍

   Co do zadań – weź netflixa nawet na okres próbny i zobacz te filmiki o medytacji koniecznie 😃

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany, żeby napisać komentarz.