Dzień 5 – Strzał w dziesiątkę

Dzień dobry w Piątek! 😊

To już ostatni dzień naszych spotkań z „wartością”. Dzisiaj wyposażymy cię w narzędzie, które pomoże ci lepiej „zarządzać” swoimi wartościami.

„Strzał w dziesiątkę” – to narzędzie, które mierzy jak spójne są twoje czynności życiowe z tym, co uważasz za ważne w życiu. Oznacza to, że możesz w ten sposób zmierzyć, czy żyłeś zgodnie z wybranymi wartościami przez ostatni tydzień, ale możesz też zaplanować konkretne działania, które w kolejnym tygodniu przybliżą Cię do takiego życia, jakie chcesz wieść.

Jako pomoc przy wykonywaniu ćwiczenia, możesz się posłużyć plikiem PDF załączonym poniżej tego wpisu.

Jeśli zachowujesz swoje wartości, żyjesz w zgodzie z nimi – to jesteś w „oku byka” – w samym centrum koła. Pamiętaj, że to nie oznacza, że realizujesz wszystkie swoje cele, ale zachowujesz się w zgodzie z własnymi wartościami. Jeśli masz poczucie, że nie żyjesz w zgodzie z własnymi wartościami, wtedy odchodzisz od centrum w stronę dalszych okręgów.

Możesz popracować nad wskazanymi, przykładowymi obszarami, ale jeśli potrzebujesz je zmienić – zrób to wg własnych potrzeb.

Myśląc o tych obszarach, weź pod uwagę wszystkie ich aspekty:

  • Praca/ edukacja – miejsce pracy, kariera, wykształcenie, rozwijanie umiejętności.
  • Relacje – z partnerem/ partnerką, dziećmi, rodzicami, krewnymi, przyjaciółmi, współpracownikami…
  • Rozwój osobisty/ zdrowie – religia, duchowość, twórczość, umiejętności życiowe, medytacja, joga, przyroda, ćwiczenia fizyczne, odżywianie się, podejście do czynników ryzyka związanych z twoim zdrowiem.
  • Czas wolny – jak się bawisz, jak odpoczywasz, co robisz dla przyjemności, co robisz żeby wypocząć, rozerwać się, coś stworzyć.

Przebieg ćwiczenia:

  1. W każdej z ćwiartek – obszarów naszego życia (Praca, Zdrowie, Czas wolny, Relacje) – zaznacz krzyżykiem lub kropką to, w jaki sposób w ostatnim tygodniu czujesz, że realizowałeś ten obszar. Jakim człowiekiem byłeś? Jak czujesz, na ile ten obszar został przez Ciebie zagospodarowany/ przeżyty?
  2. Następnie, wybierz jedną ćwiartkę, na której chcesz skupić się w nadchodzącym tygodniu. Którą? To zależy od Ciebie – może to być ta, w której czujesz, że nie wiele się działo, ale może ta, w której działo się za dużo?
  3. Wypisz 2-3 wartości, które w tym obszarze, na ten moment mają dla Ciebie największe znaczenie i chcesz je wprowadzić w ten obszar w kolejnych dniach. Niech to będą takie wartości, które sprawią, że pełniej przeżyjesz swoje życie.

Teraz zastanów się nad konkretnymi działaniami, które możesz zrobić, żeby wesprzeć swoje wartości.

Pomyśl w skali od 0 do 10 jak bardzo realistyczne jest to, że to zrobisz. Jeśli uznasz, że to jest mało realistyczne (mniej niż 7) – wybierz mniejsze działania, coś prostszego co możesz zrobić w nadchodzących dniach.

Zwróć uwagę, że skupiamy się tylko na jednym obszarze w danym momencie. Tak jak nie można z bloku marmuru w tym samym momencie odłupywać fragmentów z różnych miejsc – rzeźbiarz skupia się na jednym miejscu w jednej chwili. Tak samo my musimy wybrać jeden obszar, który będziemy usprawniać i przekierowywać na życie, zgodne z naszymi wartościami.

Zespół

„Strzał w dziesiątkę” jest narzędziem, które sprawdza się także w zespole. Możemy wybrać 4 obszary, nad którymi chcemy się skupić i przypatrzeć się, jakie wartości w tych obszarach są dla nas ważne – np. wewnętrzna komunikacja, relacje w zespole, relacje poza zespołem, organizacja pracy, życiowe wartości członków zespołu. Wszystko, co będziemy robić z zespołem, ważne żeby było wspólnym ustaleniem, a nie narzuconym punktem widzenia.

Pamiętaj też, że wartości nie są „ocenne” i nie ma lepszych lub gorszych. Kluczem, a zarazem największą wartością, będzie to żebyśmy rozmawiali o nich, o tym jak je rozumiemy, i na jakie zachowania się przekładają.

W dalszej części dyskusji możemy poprzyglądać się też różnym obszarom i temu jak wpływają one na siebie. Możemy też, podobnie jak w pracy indywidualnej, zaplanować sobie kolejny tydzień, w którym chcemy skupić się na konkretnych zachowaniach (jakich?), które przybliżą nas do życia w zgodzie z wartościami zespołowymi.

Załączniki do artykułu

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany, żeby napisać komentarz.